Ostatnia i zapomniana

Zmartwiłem się kiedy jesienią roku 2012 firma Fujifilm zapowiedziała zakończenie produkcji średnioformatowego negatywu barwnego Reala. Film ten bowiem, razem z Portrą, należał do moich ulubionych barwnych negatywów. Cóż, z faktami się nie dyskutuje. Po prostu zamówiłem w sklepiku internetowym tyle rolek Reali, na ile było mnie stać, a konkretnie trzydzieści. Żona ze zrozumieniem przyjęła fakt zapełnienia materiałami światłoczułymi kolejnej półeczki w lodówce. Z miłości człowiek jest gotów się godzić i na takie rzeczy.

Oszczędzałem jak mogłem, ale zapasy Reali i tak stopniowo, lecz nieuchronnie się kurczyły. Jesienią roku 2018 sięgnąłem po ostatnią rolkę. Pojechała ze mną do Ełku, gdzie została załadowana do Mamiyi 6 MF, a następnie zapisana światłem. Po powrocie do domu wypakowałem z plecaka wszystko, jak mi się wtedy zdawało. Jednak zaplątała się gdzieś na jego dnie owa ostatnia rolka Reali. I dopiero kilka dni temu zagubiona Reala wypadła, gdy przygotowywałem plecak do prania. Biorąc ją do rąk nijak nie mogłem sobie przypomnieć, co może być na tym filmie. Jedyny sposób by się przekonać, to wywołać.

Film trafił do koreksu, który następnie był wypełniany kolejnymi roztworami z zestawu Tetenala przeznaczonego do procesu C-41. Koreksem kręcił niezawodny procesor Jobo CPE-2. A kiedy już film zawisł do suszenia, wreszcie zerknąłem na jego zawartość – no tak, to przecież Ełk! Wciąż pamiętam ciepły, choć wietrzny dzień. Odbyłem wówczas kilkugodzinny, niespieszny spacer od największego w mieście kościoła, do ruin krzyżackiego zamku i dalej, dookoła jeziora.

Szkoda, że więcej zdjęć na Fujifilm Reala nie zrobię…

reala0012sm1

Ełk jesienią 2018 roku fotografowany na Fujifilm Reala załadowanym do aparatu Mamiya 6 MF. Skanowano Epsonem V 700.

reala0013sm1

Ełk jesienią 2018 roku fotografowany na Fujifilm Reala załadowanym do aparatu Mamiya 6 MF. Skanowano Epsonem V 700.

Największy kościół w Ełku na pocztówce sprzed I wojny światowej, w czasie której uległ zniszczeniu. Odbudowano do dopiero na początku lat 20., w formie widocznej na zdjęciach zapisanych na mojej ostatniej rolce Reali.

Największy kościół w Ełku na pocztówce sprzed I wojny światowej, w czasie której uległ zniszczeniu. Odbudowano go dopiero na początku lat 20., w formie widocznej na zdjęciach zapisanych na mojej ostatniej rolce Reali.

~ - autor: bfcb w dniu 2019/05/31.

Komentarze 4 to “Ostatnia i zapomniana”

  1. Tak. też podziwiam miłość żony Twej, co oddaje miejsce w lodówce a nic jadalnego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: