Nie całkiem tak

Plan zakładał niespieszny spacerek pagórkami, połączony z ewentualnym zużywaniem ostatnich arkuszy negatywu FOTOPAN FL przeterminowanego w 1990 roku. Spacer na miejscu pierwszym, a fotografowanie tylko fakultatywnie, więc nie chwyciłem za najstabilniejszy ze swoich statywów, niezniszczalny Gitzo Cremaillere 3, z głowicą R No. 2. Jakoś nie czułem, żebym chciał tego dnia spacerować z czterema kilogramami w garści. Wziąłem więc jakieś ultralekkie badziewie, licząc, że może w ogóle nie najdzie mnie ochota na fotografowanie. Z tego samego powodu do plecaka włożyłem zaledwie dwie kasety załadowane wymienionym wyżej filmem. Miałem zatem do dyspozycji cztery ujęcia.

Przeliczyłem się, bo ledwie wyszliśmy na śródleśną łączkę ukazała się naszym oczom rozległa panorama na Bolszewo. Przestrzeń w sam raz do uwiecznienia kamerą otworkową o bardzo szerokim kącie widzenia. No i zaczęło się fotografowanie, ale najpierw rozkładanie szpejów – szukanie dobrego miejsca na ulokowanie statywu, mocowanie dziurawca do głowicy, wypakowywanie z plecaka kaset, światłomierza, poziomicy. Z pomiarów wyszło, że trzeba będzie naświetlać jakieś 7 sekund. Wtedy pożałowałem, że nie mam ze sobą pancernika Gitzo, zwłaszcza, że wiatr zawiewał na łączce. Oceniając sytuację byłem niemal pewien, że zdjęcia z camery obscura ustawionej na badziewnym statywiku wyjdą poruszone. Może nie bardzo, ale jednak są poruszone. Czasem nie lubię mieć racji…

A pod sam koniec fotografowania zgubiłem jedną z nakrętek mocujących kasetę z negatywem do dziurawca. Czekała mnie zatem wycieczka do Castoramy by zdobyć brakującą część. Mała śrubka, a robienie zdjęć bez niej byłoby mocno utrudnione. Trzeba jechać, nie ma co…

Cóż, mogę więc napisać, że moje spacerologiczne plany ułożyły się nie całkiem tak, jak zakładałem…

Bolszewo widziane z łąki przy Żydowskiej Górze. Zdjęcie z lekka poruszone - efekt kiepskiego statywu i długiego czasu naświetlania. Fotografowano około godziny 13.00 samorobną drewnianą kamerą formatu 4×5 cala (średnica otworu – 0,3 mm, ogniskowa w przeliczeniu na format małoobrazkowy – 7 mm). Materiał światłoczuły – negatyw 9×12 cm FOTOPAN FL (przeterminowany w 1990). Czas naświetlania – 7 sekund. Wywołano w Fomadonie R09 (1+100, 18°C, 60 minut). Negatyw zeskanowano Epsonem Perfection V700 Photo.

Bolszewo widziane z łąki przy Żydowskiej Górze. Zdjęcie z lekka poruszone – efekt kiepskiego statywu i długiego czasu naświetlania. U dołu, w formie cienia, załapał się fotograf i jego camera obscura. Fotografowano około godziny 13.00 samorobną drewnianą kamerą formatu 4×5 cala (średnica otworu – 0,3 mm, ogniskowa w przeliczeniu na format małoobrazkowy – 7 mm). Materiał światłoczuły – negatyw 9×12 cm FOTOPAN FL (przeterminowany w 1990). Czas naświetlania – 7 sekund. Wywołano w Fomadonie R09 (1+100, 18°C, 60 minut). Negatyw zeskanowano Epsonem Perfection V700 Photo.

~ - autor: bfcb w dniu 2019/05/08.

Komentarzy 6 to “Nie całkiem tak”

  1. Trochę zamieszania, ale zdjęcie wyszło ciekawe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: