Znów to zrobiłem…

Jak zwykle w ostatnią niedzielę kwietnia włożyłem do plecaczka drewniane pudełko z mikroskopijną dziurką we frontowej ściance, a do tego światłomierz i dwie kasety załadowane przeterminowanym (w 1990 roku) materiałem światłoczułym w postaci błony arkuszowej Fotopan FL (9×12 cm). Pod pachę wcisnąłem statyw i ruszyłem w plener.

Okazja ta sama co zawsze tego dnia – Światowy Dzień Fotografii Otworkowej (Worldwide Pinhole Photography Day). Lubię ten coroczny, nieobowiązkowy rytuał. Plan miałem taki, że na tę okoliczność sfotografuję moim dziurawcem wielkiego betonowego zająca i jajo, sterczące z okazji Świąt Wielkanocnych przed wejherowskim ratuszem. Przeliczyłem się, bowiem na rynku nie zastałem już wielkanocnych ozdób. Jakoś wyjątkowo szybko je zdemontowano, zapewne z powodu nieuchronnie nadciągającego triduum majowego i konieczności rozstawienia ozdób licujących z tymi właśnie dniami.

Cóż, musiałem się zadowolić ratuszem i kwietnikiem z bratkami.

Wejherowski ratusz sfotografowany około godziny 18.00. Kręciło się przed nim sporo ludzi, jednak dłuższy czas naświetlania sprawił, że na zdjęciu nie widać nikogo. Fotografowano samorobną drewnianą kamerą formatu 4x5 cala (średnica otworu - 0,3 mm, ogniskowa w przeliczeniu na format małoobrazkowy - 7 mm). Materiał światłoczuły - negatyw 9x12 cm FOTOPAN FL (przeterminowany w 1990). Czas naświetlania - 30 sekund. Wywołano w Fomadonie R09 (1+100, 18°C, 60 minut). Negatyw zeskanowano Epsonem Perfection V700 Photo.

Wejherowski ratusz sfotografowany około godziny 18.00. Kręciło się przed nim sporo ludzi, jednak dłuższy czas naświetlania sprawił, że na zdjęciu nie widać nikogo. Fotografowano samorobną drewnianą kamerą formatu 4×5 cala (średnica otworu – 0,3 mm, ogniskowa w przeliczeniu na format małoobrazkowy – 7 mm). Materiał światłoczuły – negatyw 9×12 cm FOTOPAN FL (przeterminowany w 1990). Czas naświetlania – 30 sekund. Wywołano w Fomadonie R09 (1+100, 18°C, 60 minut). Negatyw zeskanowano Epsonem Perfection V700 Photo.

 

Prastary wywoływacz testowałem na arkuszu filmu wyjętym z tejże paczuszki.

Kartonik zawierający ostatnie arkusze materiału światłoczułego, na którym fotografowałem na potrzeby tegorocznego Światowego Dnia Fotografii Otworkowej. Jak zwykle, efekt trafił na stronę WPPD: http://www.pinholeday.org/gallery/2019/?id=502

 

Jakby kto był ciekaw co robiłem tego samego dnia w ubiegłym roku, to musi zaglądnąć tu: https://wczorajszefotografie.wordpress.com/2018/05/04/swiatowy-dzien-fotografii-otworkowej/

A dwa lata temu: https://wczorajszefotografie.wordpress.com/2017/05/03/powoli/

A trzy lata temu: https://wczorajszefotografie.wordpress.com/2016/06/13/pamietajcie-o-otworkach/

 

Reklamy

~ - autor: bfcb w dniu 2019/04/29.

Komentarzy 11 to “Znów to zrobiłem…”

  1. Podobają mi się te Twoje prace wykonane samorobnym aparatem na przeterminowanym materiale.

    • Dziękuję. Jakoś też je lubię. A najbardziej lubię samą czynność ich robienia. Odpręża ten całkowity brak pośpiechu, brak konieczności pstryknięcia seryjnie dziesięciu zdjęć na sekundę 😉

  2. Nie wiem, czy mam rację, ale tak się zastanawiam, że gdyby podobne zdjęcie wykonać wielosoczewkowym obiektywem szerokokątnym (no, bo ogniskowa 7mm) to pewnie by się pojawiła charakterystyczna „beczka”. I to jest ta ogromna przewaga „dziurawców” ( fajne 😉 ) na wszystkimi innymi obiektywami.

  3. Niesamowity termin. Nie poddajesz się. Brawo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: