Tu wszystko jest na niby, a tam…

zielone liście palm. Zielone liście palm i gwiazdy jak oczy Boga, który jest jeszcze tylko tam…

Amiranty, Aldabra, Providence; czterysta pięć kilometrów kwadratowych; stolica – Wiktoria; cynamon, banany, kokosy, palmy; „Seszele”.

Znów obejrzałem ten film. A pierwszy raz widziałem go w roku 1990, w gdańskim kinie „Bajka”. Z akademika na ulicy Hibnera szło się tam dziesięć minut. Spacerkiem. Byłem tam stałym gościem. W tamtym czasie, przemian i napięcia, debiut reżyserski Bogusława Lindy przeszedł bez echa. Nie znalazł wtedy uznania wśród widowni. Nie dziwię się wcale, bo to nie jest łatwy film, choć historia w nim opowiadana może się zdawać prościutka. Jego wartość skrywa się m.in. w niektórych dialogach, w metaforyce seszelsko-operowej. Oglądam go kolejne razy także dla muzyki, ale i dla postaci Dudzia. Dziś Tadeusz Szymków, czyli filmowy Dudzio, świętowałby, gdyby żył, sześćdziesiąte pierwsze urodziny. Zmarł dziesięć lat temu.

Niewielu moich znajomych zna ten film, ale ci, którzy widzieli cenią wspomnianą wyżej rolę. Niby drugoplanowa, lecz bardzo blisko pierwszego planu. W ogóle, to sporo tam ciekawych, znaczących postaci drugoplanowych. Prócz Dudzia do moich ulubionych należy, kreowany przez Marka Walczewskiego, dyrektor opery.

Zaraz po filmie zarzuciłem na gramofon płytę z muzyką nagraną do niego przez Voo Voo. Do niej wracam jeszcze częściej niż do filmu. Kupiłem ją gdy tylko pojawiła się na stoisku muzycznym, na parterze księgarni na ulicy Miszewskiego. Lubię tę płytę właściwie całą, nawet fragment pierwszego utworu, w którym Bogusław Linda mówi przez telefon. To moje lubienie może wynikać z faktu, że muzyka do „Seszeli” tchnie klimatem najlepszej, w mojej opinii, płyty Voo Voo, czyli „Sno-powiązałki”. Poetyka i transowe rytmy. Często słucham, więc winyl trochę już trzeszczy, ale jakoś mi to nie przeszkadza. Podobnie jak, nie rażą mnie niedociągnięcia w filmie.

Na kolejne urodziny Pana Tadeusza pewnie znów wrócę do „Seszeli”.

Bo tutaj wszystko jest na niby, a tam…

Tylna strona okładki płyty "Seszele", nagranej przez Voo Voo do filmu o tym samym tytule. Można go zobaczyć tu: https://vod.pl/filmy/seszele/2lzsl2f#info

Tylna strona okładki płyty „Seszele”, nagranej przez Voo Voo do filmu o tym samym tytule. Można go zobaczyć tu: https://vod.pl/filmy/seszele/2lzsl2f#info

Reklamy

~ - autor: bfcb w dniu 2019/03/30.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: